Shop - coming up soon
OBS: Vigtig information omkring kurser i efteråret 2021
Grundet personlige årsager har jeg ikke mulighed for at udbyde længerevarende drejekurser i efteråret. Jeg udbyder dog fortsat endagskurser ('Keramiker for en dag', polterabend-events o.l.), som du kan bestille her på siden.
Orle Studio
Keramiker for en dag
Dette kursus giver dig mulighed for at snuse til keramikhåndværket og finde ud af, om det er noget for dig. Jeg vil dele min viden og erfaringer med at arbejde med keramik med primært fokus på at dreje.
Kurset handler om at lære materialet at kende og om at formgive. Du kommer til at prøve kræfter med at håndforme og dreje ler og bliver indført i de basale teknikker. Kurset er for maks. fire personer, så der er hele tiden mulighed for at få hjælp og sparring.
De emner, du skaber, vil jeg efterfølgende efterbearbejde og glasere for dig i de glasurfarver, som jeg har i værkstedet.
Kurset foregår over 1 gang á 3-5 timer (afhængig af, hvor mange der er på holdet). Det foregår i mit værksted på min privatadresse i Horsens. Som udgangspunkt ligger kursustimerne på hverdagsaftener efter kl. 18.
Man kan regne med at få min. 3 emner med fra kurset.
Program:
Første del: Formgivning og de basale teknikker ved drejeskiven og håndmodellering
-
Introduktion til forløbet og processen
-
Ælte og forberede leret
-
Teknikker til at håndmodellere emner
-
Dreje emner
-
Finpudsning
Anden del: Jeg efterbearbejder dine emner, glaserer og brænder dem.
-
Finpudse og afdreje emner
-
Første brænding: forglødning
-
Glasering
-
Anden brænding: glasurbrænding
Kursus for 1-2 deltagere á 3 timer koster 1200 kr. pr. deltager og 2000 kr. for to deltagere (pris inkl. moms).
Kursus for 3-4 deltagere á 4-5 timer koster 2800 kr. for tre deltagere og 3600 kr. for fire deltagere. (Alle priser er inkl. moms)
Jeg sammensætter ikke deltagerholdet, så jo flere du kan samle, jo billigere bliver kurset for jer.
Materialer er ikke inkluderet i prisen. Glasur og brænding koster 100 kr. pr. kilo anvendt ler. Regn med ca. 100-150 kr. pr. person.
Jeg serverer kaffe/te, vand og lidt lette snacks under kurset.
Note:
-
Det er nemmere at dreje med korte negle
-
Medbring gerne selv et stort håndklæde og tøj/sko, der må blive beskidt. Materialet kan nemt vaskes af igen, men processen støver og sviner.


